وبلاگ - آخرین اخبار
استخر پلاستیکی پرورش ماهی

امروزه با پیشرفت صنعت پرورش ماهی در اقصی نقاط کشور، انتخاب از بین انواع مختلف استخرها نیز پیچیده شده است. یکی از گزینه ها، خرید استخر پلاستیکی پرورش ماهی یا استخرهای پیش ساخته برای پرورش ماهی های کپور و قزل آلا هستند. این استخرها علاوه بر قیمت پایین تر و فروش و احداث راحت تر، مزایای دیگری نیز دارند که در این مقاله از الوند قصد داریم به ذکر آن ها بپردازیم:

انواع استخر پرورش ماهی

سالم بودن غذاهای دریایی و سرشار بودن آن ها از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن انسان، علت اصلی تقاضای افراد برای خرید ماهی ها است. کمبود منابع دریاهای آزاد و محدود بودن فصل ماهی گیری نیز باعث شد که افراد به فکر پرورش ماهی های مورد نیاز از راه های دیگری بیفتند. یکی از این راه ها، پرورش ماهی در حوضچه ها و استخرها بود. امروزه با انواع مختلف این استخرها روبرو هستیم که هر کدام مزایای و معایب خود را نسبت به وسعت کسب و کار، مکان راه اندازی و بودجه در نظر گرفته برای شروع دارند. انواع آن ها نیز عبارتند از:

 • استخرهای بتنی: این استخرها که قدیمی ترین نوع آن ها هستند و به طور معمول وسعت زیادی نیز دارند با بتن یا سیمان ساخته می شوند و سپس با مواد مختلفی عایق بندی می شوند.
 • استخرهای طبیعی یا خاکی: در این شیوه از احداث استخر، با کندن زمین، استخرهایی در ابعاد مختلف می سازند و کف آن را با عایق پلیمری استخری عایق بندی می کنند.
 • استخرهای بلوکه چینی: در این روش از آجر یا بلوک برای ساخت این استخرها روی زمین استفاده می شود و پس از آن عایق بندی مناسبی برای آن ها در نظر گرفته می شود.
 • استخرهای پلاستیکی پرورش ماهی: به این استخرها، استخر پیش ساخته پرورش ماهی نیز می گویند. این استخرها که شباهت زیادی به پرورش ماهی در بشکه دارند، در اندازه های مختلف و با مواد مختلفی ساخته و به فروش می رسند.

انواع استخر پلاستیکی پرورش ماهی

مزایای پرورش ماهی در استخر پلاستیکی

برای اینکه انتخاب بین انواع این استخرها را برای شما راحت تر کنیم بر خود لازم دیدیم با شما در مورد فواید راه اندازی کسب و کار پرورش ماهی کپور، قزل آلا و کاهی گرمابی در استخر پلاستیکی و پیش ساخته صحبت کنیم. این موارد نیز عبارتند از:

 • امکان انتقال و جابجایی: اولین مزیتی که این استخرها نسبت به سایر نمونه ها دارند امکان جابجایی آن هاست. چرا که بر خلاف استخرهای بتنی و آجرچینی، به راحتی می توان آن ها را به مکان های دیگر انتقال داد.
 • ارزان ترین استخر: قیمت مناسب یکی دیگر از مزیت های این استخرها است که به خصوص مورد توجه کسانی است که بودجه زیادی برای راه اندازی این کسب و کار ندارند.
 • انعطاف پذیری نصب در مکان های مختلف: این استخرها قابل استفاده در مکان های مختلف با متراژهای زیاد یا کم هستند. با استفاده از آن ها حتی می توانید در حیاط منزلتان یک پرورش ماهی کوچک راه اندازی کنید.
 • نصب بسیار راحت: بر خلاف ساخت و راه اندازی استخرهای بتنی و آجر چینی، سرعت نصب و راه اندازی استخرهای پلاستیکی پرورش ماهی سریع تر از نمونه های دیگر است.
 • خرید محصول دست دوم: برای صرفه جویی در هزینه، امکان خرید استخر پیش ساخته پرورش ماهی دست دوم با قیمت مناسب تر از کسانی که قصد تغییر شغل دارند نیز هست.
 • تهیه استخر در اندازه های مختلف: این استخرها بر اساس وسعت کار شما در اندازه های مختلف و حتی به صورت سفارشی نیز ساخته می شوند.

مزایای پرورش ماهی در استخر پلاستیکی

جنس استخر پلاستیکی یا پیش ساخته پرورش ماهی

برای راه اندازی یک کسب و کار باید اطلاعات کاملی در مورد شیوه های راه اندازی داشته باشیم و زوایای مختلف آن را نیز در نظر بگیریم. بنابراین لازم است پس از بر شمردن مزایای استخرهای پلاستیکی پرورش ماهی، با مواد مختلف تشکیل دهنده آن ها نیز آشنا شویم تا بتوانیم بهترین آن ها را خریداری کنیم. این استخرها عموما بر اساس مواد به کار برده شده در ساخت آن ها، به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

استخر پلاستیکی پرورش ماهی از جنس پی وی سی

پی وی سی در واقع یکی از مواد پلیمری ترموپلاست است که مخفف پلی وینیل کلراید می باشد. از این ماده برای ساخت انواع روکش ها و اجناس پلاستیکی استفاده می شود. یکی از کاربردهای آن ها نیز ساخت استخرهای پلاستیکی پرورش ماهی است. استخرهای ساخته شده با این مواد بسیار محکم و با دوام هستند. البته جنس آن ها بستگی به تعداد لایه های آن ها نیز دارد. به طور معمول ساخت استخرها با پی وی سی از دو لایه شروع شده و حتی گاهی تا 4 یا 5 لایه نیز تولید می شوند. به طبع هرچه این لایه ها بیشتر باشد، استخرها با دوام تر خواهند بود.

استخرهای پیش ساخته پرورش ماهی گالوانیزه

جنس استخر پلاستیکی پرورش ماهی

یکی دیگر از موادی که در ساخت استخرهای پلاستیکی و پیش ساخته پرورش ماهی استفاده می شود گالوانیزه است. به این صورت که برای اطمینان بیشتر از استحکام این استخرها، بدنه بیرونی آن ها را با ورق های گالوانیزه ساخته و داخل آن ها را از موادی مانند پی وی سی می سازند. گاهی نیز از انواع برزنت ها پوششی تهیه کرده و به عنوان حفاظ داخلیشان از آن ها استفاده می کنند. این را هم در نظر داشته باشید که با وجود به کار بردن این ورق ها در ساخت استخر، قیمت استخرهای گالوانیزه همچنان از استخرهای بتنی و آجر چینی مناسب تر است.

احداث استخر پلاستیکی پرورش ماهی

برای احداث استخر پلاستیکی کشاورزی ژئوممبران یا استخر پلاستیکی پروش ماهی با وجودی که نصب این استخرها بسیار راحت است، اما لازم است نصب و راه اندازی آن ها را به افراد متخصص بسپارید. اما ما در اینجا مراحل نصب آن ها به صورت مختصر برای شما توضیح می دهیم:

 • ابتدا مکانی که از هر جهت برای قرار دادن استخر مناسب است را انتخاب کنید و استخر را در جای مناسب قرار دهید.
 • پس از مستحکم کردن استخر با طناب ها و بست های مخصوص به زمین، لازم است پمپ تصفیه آب و شلنگ های مربوط به هدایت آب را به درستی نصب کنید.
 • اگر استخر نیاز به عایق دارد، عایق مناسبی از برزنت ضد آب یا برزنت کانتینری برای آن انتخاب کنید.
 • برای روی استخر نیز می توانید از توری های سایبان استفاده کنید تا از ماهی ها در برابر حملات پرندگان حفاظت شود.

احداث استخر پلاستیکی پرورش ماهی

قیمت استخر پلاستیکی پرورش ماهی

قیمت ثابتی برای استخرهای پلاستیکی پرورش ماهی وجود ندارد. چرا که عوامل زیادی روی این مساله تاثیر می گذارند از جمله:

 • چند لایه بودن استخرهای پی وی سی تاثیر مستقیمی در قیمت آن ها دارد.
 • ساخت بدنه استخر با ورق های گالوانیزه قیمتشان را بالاتر می برد.
 • ابعادی که برای استخر خود در نظر می گیرید تعیین کننده قیمت آن ها هستند.
 • کیفیت ساخت و مواد به کار برده شده در آن ها یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت تعیین شده برای استخرها هستند.
 • کیفیت لوازم جانبی مانند پمپ آب، شلنگ ها، طناب و بست ها نیز در قیمت بسیار موثر هستند.

مشاوره جهت خرید استخر پرورش ماهی

در حال حاضر مراکز فروش استخر پلاستیکی پرورش ماهی روز به روز در حال گسترش هستند. هر تولید کننده ای نیز از آن ها نیز از مواد مختلفی برای ساخت این محصولات استفاده می کند. در هر کدام از مراحل خرید این استخرها می توانید با شماره تلفن 09138345996 تماس گرفته و با متخصصان الوند در این زمینه مشورت کنید. علاوه بر این با مراجعه به فروشگاه اینترنتی الوند، می توانید نسبت به خرید عایق های پلاستیکی استخر و انواع برزنت نیز اقدام کنید. همچنین می توانید با استفاده از خرید شید گلخانه سایه ای مناسب برای ماهی های خود ایجاد کنید که همه آنها در این فروشگاه موجود می باشد.

7 پاسخ
 1. اصغردهقانی
  اصغردهقانی می گوید

  سلام ودرود خسته نباشید قیمتهارو هم میفرمایید؟مثلآ همون پی وی سی با شعاع دو متری یاسه متری

  پاسخ
 2. فیروزفلاح
  فیروزفلاح می گوید

  سلام .خریدارم. مشاوره میخوام. تشکر از وبسایت و اطلاع رسانی
  09169567340
  09168610738
  الشتر لرستان.

  پاسخ
  • admin-karavar
   admin-karavar می گوید

   درود و روز بخیر
   کارشناسان کیسه الوند برای کمک به شما برای راه اندازی استخر پلاستیکی پرورش ماهی حتما کمک خواهند کرد.
   آنها در سریعترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.