وبلاگ - آخرین اخبار
پارچه برزنت

ضرورت آشنایی با پارچه های برزنت به دلیل اهمیت زیاد، انواع گوناگون و کاربردهای بسیارش است. اگرچه این پارچه ها به دلیل کیفیتشان بسیار مورد استفاده قرار می گیرند ولی انتخاب غلط نیز می تواند تنها باعث صرف هزینه بی مورد شود. هر چه بیشتر با کاربرد پارچه های برزنت آشنا شویم، در مواقع ضروری بهتر می توانیم از بین انواع بسیار زیاد آن دست به انتخاب بزنیم. در این مقاله از گونی الوند به طور کامل با خرید پارچه برزنت آشنا می شویم. همچنین در حد امکان شما را با انواع پارچه برزنت آشنا کرده و کاربردشان را نیز توضیح می دهیم:

پارچه برزنت چیست؟

از دیرباز نیاز به پارچه هایی که مستحکم تر از پارچه های الیاف طبیعی باشند و به طور کامل در برابر آب و آفتاب مقاوم باشند احساس می شد. تا زمانی که با پیشرفت صنایع پتروشیمی پارچه های الیاف طبیعی و پنبه ای با مواد پلیمری مانند پلی استر ترکیب شدند و نام آن ها برزنت گذاشته شد. پس از آن و با ورود مواد صنعتی جدید به صنعت پارچه بافی، در زمان تولید پارچه های برزنت، مواد مختلفی به آن ها اضافه شد. هر کدام از این الیاف و مواد پلیمری خاصیت های متفاوتی را به این پارچه ها داد. پارچه های برزنت عموما دارای خاصیت مقاوم در برابر آب هستند. از ویژگی های دیگر آن ها می توان به ضد حرارت، ضد حریق، ضد آفتاب و مقاوم در برابر وزش باد، وزن زیاد و اجسام تیز اشاره کرد.

پارچه برزنت چیست

انواع پارچه های برزنتی

برزنت انواع بسیار متنوع و زیادی دارد. با پیشرفت علم و صنایع پتروشیمی مواد مختلفی را به این پارچه ها اضافه می کنند تا برای موارد مختلف قابل استفاده باشد. انواع پارچه ها و الیاف پلیمری و مواد صنعتی با هم ترکیب می شوند تا بهترین نوع برزنت را بر اساس نیاز مشتری تحویل دهند. براین اساس کاربردهای پارچه های برزنت هم بسیار زیاد است. گاهی بر اساس نوع کاربرد آن ها نامشان تعیین شده است، مثل پارچه برزنت نظامی و پارچه برزنت کیفی. گاهی نیز مواد تشکیل دهنده آن ها نام آن ها را تعیین کرده است، مانند پارچه برزنت نانو. در بعضی از مواقع نیز در تولیدشان، آن ها را از شکل ساده به طرح دار تبدیل می کنند که به آن ها پارچه برزنت طرح دار می گویند. در ادامه سعی می کنیم به معرفی انواع پارچه های برزنت که بیشتر شهرت دارند بپردازیم:

پارچه برزنت شمعی 

بافت این پارچه ها از پلی اتیلن، پلی استر و کرباس است. به همین منظور مقاومت بالایی در برابر رطوبت، آب و دمای بالا دارند. از این نوع برزنت می توان به عنوان سقف انبار، سوله ها و به عنوان پوششی در برابر تابش نور خورشید استفاده کرد. پارچه های برزنت شمعی بر اساس کیفیت مواد و میزان به کار بردن آن ها درجه بندی های متفاوتی دارند و به یک لایه الی شش لایه تقسیم می شوند. لازم به ذکر است که هر کدام از انواع پارچه های برزنت شمعی در رنگ های مختلف قابل سفارش است.

پارچه برزنت شمعی

کاربرد پارچه های شمعی

با توجه به اینکه این پارچه های ضد آب در برابر رطوبت و دمای نسبتا بالای هوا مقاوم هستند، در مکان هایی که آب و هوای مرطوب و ماه های پرباران زیادی دارند، یا تابستان های بسیار گرمی دارند مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه کاربرد برزنت شمعی را شرح می دهیم:

 • تولید انواع لباس های ورزشی: این پارچه ها به دلیل ضخامت مناسب و ضد آب بودنشان در تولید بادگیرهای ورزشی به کار برده می شوند.
 • پارچه های برزنت بیمارستانی: برزنت های شمعی چند لایه معمولا مصارف بیمارستانی زیادی دارند. از جمله تهیه لباس اتاق عمل و روکش تخت بیماران.
 • کاور محافظ ماشین: ضد آب و ضد آفتاب بودن این پارچه ها همراه با انعطاف مناسب آن ها باعث شده است گزینه مناسبی برای کاربرد پارچه های ترانزیتی شمعی به عنوان کاور ماشین باشند.
 • روکش کولر آبی: این پارچه ها گزینه مناسبی برای حفاظت از کولر در برابر آفتاب و بارندگی هستند.
 • سایه بان: انعطاف این پارچه ها باعث می شود از آن ها به عنوان روکش آلاچیق هایی که در فضای باز قرار دارند استفاده شود.
 • چادرهای مسافرتی: این پارچه ها که به آن ها پارچه برزنت چادری نیز می گویند، در صورت یک لایه بودن، به راحتی جمع شده و کم حجم می شوند. این خصوصیات به همراه سبک بودنشان کابرد زیادی در دوخت چادرهای مسافرتی دارند.

چادرهای برزنتی مسافرتی

 • روکش بار کانتینر و ترانزیت: این پارچه ها به عنوان روکش محافظ در برابر بارندگی و نور آفتاب بارهای کامیون ها و کانتینرها گزینه مناسبی هستند.
 • انواع کیف و ساک دستی: پارچه های ترانزیتی شمعی به دلیل منعطف بودن و امکان چاپ بر رویشان، گزینه های مناسبی برای کیف های دستی و ساک های خرید در فروشگاه ها می باشند.

پارچه برزنت کانتینری

پارچه های برزنت کانتینری یا پارچه برزنت کامیون یکی از پر کاربردترین برزنت ها محسوب می شوند. این به دلیل مقاومت بالای آن ها در برابر نور خورشید و بارندگی می باشد. این پارچه ها از ضخامت و استحکام بیشتری نیز برخوردار هستند. همین امر باعث می شود در برابر وزش باد نیز مقاومت بیشتری داشته باشند. این پارچه های برزنت که به پارچه های برزنت تریلی نیز معروف هستند از روکش پلاستکی و یورتان ساخته شه اند و در انواع یک لایه، دولایه و سه لایه تهیه می شوند. به همین دلیل ضخامت آن ها بالاتر از برزنت شمعی است. برای اطلاع از قیمت این نوع پارچه ها می توانید با شماره تلفن 09138345996 تماس بگیرید. در ادامه به شرح کاربردهای پارچه های برزنت کانتینری می پردازیم:

پارچه برزنت کانتینری

کاربرد پارچه های کانتینری

نام گزاری این پارچه ها بر حسب کاربرد زیادشان در روکش محافظ ترانزیت و کانتینر است. اما به دلیل ویژگی های منحصر به فردشان کاربردهای زیادی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • روکش استخرهای روباز: استحکام این پارچه ها در برابر وزش باد و همچنین ضد آب و ضد آفتاب بودنشان باعث شده است از آن ها به عنوان سایه بان استخرهای روباز استفاده کرد.
 • سایه بان فروشگاه ها: سایه بان مغازه ها مدت زیادی در برابر نور خورشید قرار می گیرند. استحکام بیشتر این محصول در برابر نور خورشید و بارندگی نسبت به برزنت شمعی، این محصولات را گزینه مناسبی برای سایه بان های مغازه ها کرده است.

سایه بان برزنتی

 • روکش محافظ ماشین های سنگین: برزنت شمعی به دلیل ضخامت کمی که دارد گزینه مناسبی برای روکش ماشین های سنگین محسوب نمی شود. بهتر است برای این منظور از برزنت کانتینری استفاده شود.
 • مصارف بیمارستانی: انواع نازک تر این پارچه ها برای روکش تخت های بیمارستانی گزینه مناسبی محسوب می شود.
 • برزنت کولر: این محصول به عنوان برزنت دریچه کولر و محافظ کولر آبی و گازی مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه برزنت نسوز

برزنت نسوز که به پارچه های ضد حریق و سرامیکی نیز معروف هستند انواع مختلفی دارند. این پارچه ها به دلیل مقاومت بالا و تحمل دما تا 500 درجه سانتی گراد کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارند. در ادامه به ذکر مهم ترین انواع آن ها می پردازیم:

 • فایبرگلاس: این نوع برزنت ضد حریق از ترکیب فایبرگلاس و رزین تهیه شده است. این عمر باعث شده است علاوه بر ضد حریق بودن، قابلیت تحمل وزن سنگین را نیز داشته باشند.
 • فویلدار: وقتی یک لایه فویل آلومینیوم به برزنت های فایبرگلاس اضافه شود به آن برزنت فویلدار می گویند. از این برزنت ها برای ساخت انواع سلول های خورشیدی استفاده می شود.
 • آزبست: آزبست یک الیاف طبیعی سفید رنگ است که از آن در ساخت این محصول استفاده شده است. به این نوع محصولات، برزنت سفید نیز می گویند. از این محصول در تولید لباس های ضد حریق استفاده می شود.
 • سیلیکونی: در این پارچه ها از الیاف سیلیکون و فایبرگلاس استفاده می شود. از این محصول برای انواع پرده ها و درب های ضد حریق استفاده می شود.
 • تفلون دار: چنانچه روی پارچه فایبرگلاس یک لایه تفلون کشیده شود، پارچه های نسوز تفلون دار تولید می شود. از این محصولات در صنایع هوایی استفاده می شود.

برزنت نسوز

کاربرد برزنت نسوز

این پارچه ها به دلیل تنوع زیاد آن ها و کیفیت بی نظیرشان کاربردهای زیادی دارند. از آن جایی که نمی توان تمام آن ها را نام برد، در ادامه به اختصار به شرح بعضی از آن ها می پردازیم:

 • عایق کردن قالب های ریخته گری
 • عایق محافظ در جوشکاری
 • عایق داکت کوره و دریچه ها
 • لایق محافظ سطوح داغ
 • عایق صنایع ساختمانی

بهترین نوع برزنت

موارد مختلفی بر کیفیت این تاثیر می گذارند، مانند کیفیت مواد اولیه، تعداد لایه ها، استاندارد تولید و دستگاه های تولید. بهترین محصول پارچه ای است علاوه بر داشتن تمام این ها، دقیقا مطابق با نیاز شما تهیه شده باشد. بنابراین بهتر است هنگام انتخاب و خرید این پارچه ها مرکز فروشی را انتخاب کنید که مشاوران متخصص آن، شما را راهنمایی کنند. فروشگاه گونی الوند یکی از این مراکز است که علاوه بر پارچه هایی با بهترین کیفیت و متخصصان نمونه، کالا را با مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار می دهند.

بهترین نوع برزنت

جنس برزنت

انتخاب برزنت نیاز به تجزیه و تحلیل مشخصات مهم برای برنامه دارد. خواص شامل مقاومت در برابر آب، استحکام، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش و ویژگی های مختلف است.

مقاومت در برابر آب برای برزنت هایی که باید از باران و رطوبت محافظت کنند، مهم است. برزنت های مختلف سطوح مختلفی از حفاظت را ارائه می دهند، از مقاومت کم تا کاملا ضد آب.

استحکام توانایی برزنت برای نگه داشتن کنار هم در هنگام قرار گرفتن در معرض نیرو است. استحکام برزنت بر اساس جنس و طرح بافت تغییر می کند. قدرت شامل مقاومت در برابر باد یا توانایی برزنت برای مقاومت در برابر پاره شدن یا شکستن بادهای شدید است.

مقاومت در برابر خوردگی تعیین می کند که تار و پود برزنت چقدر در برابر خوردگی اشعه ماوراء بنفش و مواد خارجی مانند روغن ها، اسیدها، گریس ها و کپک مقاومت می کند. برای ایجاد مقاومت در برابر انواع مختلف تخریب می توان پوشش های ویژه ای را روی برزنت ها اعمال کرد.

جنس برزنت

8 پاسخ
  • admin-karavar
   admin-karavar می گوید

   درود و روز بخیر
   بله برزنت در تمامی عرض ها و کیفیت ها با قیمتی مناسب در فروشگاه الوند موجود می باشد.

   پاسخ
  • admin-karavar
   admin-karavar می گوید

   درود و روز بخیر
   بله برزنت در تمامی عرض ها و کیفیت ها با قیمتی مناسب برای تمامی مصارف در فروشگاه الوند موجود می باشد.

   پاسخ
  • admin-karavar
   admin-karavar می گوید

   درود و روز بخیر
   بله برزنت در تمامی عرض ها و کیفیت ها با قیمتی مناسب در فروشگاه الوند موجود می باشد.

   پاسخ
  • admin-karavar
   admin-karavar می گوید

   درود و روز بخیر
   بله برزنت در تمامی عرض ها و کیفیت ها با قیمتی مناسب در فروشگاه الوند موجود می باشد. برای خرید یا خودتان با کارشناس گونی الوند تماس بگیرید یا در همین جا شماره تماس خود را قرار دهید تا با شما تماس بگیریم.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.