وبلاگ - آخرین اخبار
استخر پیش ساخته پرورش ماهی

در این مقاله اطلاعات عمومی در مورد تمام جنبه‌های ساخت و نگهداری استخر پیش ساخته پرورش ماهی را خواهید آموخت.  در اینجا اطلاعات دقیق و کاملی برای ساخت یک استخر پیش ساخته پرورش ماهی جدید یا مراقبت از استخر پلاستیکی پرورش ماهی موجود که برای شنا، آبیاری، ماهیگیری یا سایر فعالیت‌ها استفاده می‌شود به شما داده خواهد شد.

 

معایب و مزایای استخر پیش ساخته پرورش ماهی

استخرهای ماهی می‌توانند زیبایی ، زیستگاه حیات وحش، ماهیگیری، شنا و همچنین آب برای دام، آبیاری یا ذخیره آب برای حفاظت از آتش را فراهم کنند.

آیا در ملک خود استخر پلاستیکی جدیدی می‌سازید؟ آیا از قبل استخر پلاستیکی دارید که برای شنا، آبیاری، ماهیگیری یا فعالیت‌های دیگر از آن استفاده می‌کنید؟

در هر صورت، شما باید یک نسخه از این نشریه داشته باشید که اطلاعات کلی در مورد تمام جنبه‌های ساخت و نگهداری استخر پیش ساخته‌ها را ارائه می‌دهد. جزئیات برنامه ریزی، طراحی، و ساخت یک استخر، و همچنین کیفیت آب و آزمایش، کنترل گیاهان آبزی و جلبک ها، و مدیریت ماهی پوشش داده شده است. ویژه بخش مفصلی در مورد مدیریت استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌های آب گرم و سرد برای گونه‌های مختلف ماهی، از جمله ترکیبات باس/آبی و قزل آلا است. این نشریه همچنین به ایمنی استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌ها و مقررات اشاره می‌کند.

معایب و مزایای استخر پیش ساخته پرورش ماهی

خرید استخر پیش ساخته پرورش ماهی

استخرها و برکه‌ها یکی از ویژگی‌های مشترک چشم انداز ایران هستند. اگرچه آنها به طور طبیعی در برخی از مناطق وجود دارند، هزاران نفر نیز برای اهداف مختلف ساخته‌اند. بسیاری از آنها تحت نظارت فنی سرویس حفاظت از منابع طبیعی عمدتاً برای کمک به عملیات کشاورزی ساخته شدند. در سال‌های اخیر، استفاده‌های تفریحی از استخرها برای صاحبان استخرهای پلاستیکی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

صرف نظر از کاربرد مورد نظر استخر، مدیریت آن می‌تواند دشوار و پیچیده باشد. حتی با برنامه ریزی دقیق، بسیاری از استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌ها اهداف صاحبان خود را برآورده نمی کنند یا اهداف مورد نظر خود را برآورده نمی کنند. خوشبختانه، تکنیک‌های مدیریتی برای کمک به شما برای مقابله با تقریباً هر مشکل استخر در دسترس هستند.

هدف این نشریه ارائه اطلاعات کلی در مورد طیف گسترده‌ای از اصول مدیریت استخر پیش ساخته پرورش ماهی قابل اجرا در ایران است. قرار نیست راهنمای کامل یا جامعی باشد. ارجاعات در متن به نشریات جامع‌تر و صفحات وب جایی که در دسترس هستند آورده شده است.

اگرچه برخی از تعمیم‌ها را می‌توان برای مدیریت استخر پیش ساخته در اصفهان اعمال کرد، اما هر استخر منحصر به فرد است و ممکن است برای دستیابی به نتیجه مطلوب نیاز به درمان خاصی داشته باشد. وقتی توصیه‌های کلی این نشریه ناکافی به نظر می‌رسند، توصیه می‌شوید به دنبال کمک حرفه‌ای بیشتر باشید. منابع در انتهای این نشریه ذکر شده است.

خرید استخر پیش ساخته پرورش ماهی

جنس ورق استفاده شده در ساخت استخر پیش ساخته

مراحل ساخت استخر پیش ساخته پرورش ماهی

ممکن است دلایل مختلفی برای ساختن یا داشتن استخر داشته باشید. اولین و مهمترین مرحله مدیریت صحیح استخر پیش ساخته پرورش ماهی، انتخاب هدف یا استفاده اصلی برای استخر پیش ساخته پرورش ماهی و درک محدودیت‌هایی است که این امر برای سایر کاربردهای استخر ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، امروزه از استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌های کوچک معمولاً برای زیباتر کردن منظره استفاده می‌شود، اما ساخت نسبتاً ساده آنها ممکن است بهترین امکانات را برای فعالیت‌های دیگر مانند شنا، قایق سواری و ماهیگیری فراهم نکند. اگر می خواهید درباره مزایا و معایب استخر پیش ساخته بدانید مقاله مرتبط با آن را مطالعه نمایید.

اهمیت تعیین اهداف برای استفاده‌های پیش بینی شده از یک استخر پیش ساخته پرورش ماهی را نمی توان بیش از حد مورد تاکید قرار داد. توجه دقیق به سازگاری کاربری و اولویت‌های استفاده در برنامه ریزی یک استخر پیش ساخته پرورش ماهی جدید ضروری است. همچنین شما می توانید با استفاده از شید سایبان یا توری سایبان میزان سایه مورد نیاز برای استخر پلاستیکی ماهی خود را تامین نمایید.

در برخورد با یک استخر پیش ساخته پرورش ماهی موجود، به یک رویکرد کمی متفاوت نیاز دارید. یک ارزیابی انجام دهید که استخر پیش ساخته پرورش ماهی موجود و پتانسیل مدیریت آن را توصیف کند. برای مثال، اگر کیفیت آب برای ماهی قزل آلا غیرقابل قبول باشد، صرف زمان زیادی برای توسعه یک طرح با هدف صید ماهی قزل آلا بیهوده خواهد بود. محدودیت‌های منابع موجود را بشناسید، سپس اهداف و برنامه‌هایی را که در این محدودیت‌ها قرار می‌گیرند، توسعه دهید. این امر مدیریت استخر را آسان تر، کم هزینه‌ترو رضایت بخش‌تر و با ارزش‌تر می‌کند.

مراحل ساخت استخر پیش ساخته پرورش ماهی

استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌ها اغلب به روش‌های مختلفی برای برآوردن بیش از یک هدف استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، وجود آب در دسترس در استخر پیش ساخته پرورش ماهی برای محافظت در برابر آتش معمولاً با اهداف دیگری مانند شنا یا ماهیگیری در تضاد نیست. استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌های چند منظوره تا زمانی که کاربری‌ها سازگار باشند خوب هستند. هنگامی که استفاده‌های متناقض یا ناسازگار مورد نظر است، باید اولویت‌ها را به اهداف خود اختصاص دهید. برای مثال، هدف تأمین شنا ممکن است مستقیماً با هدف در دسترس بودن آب برای آبیاری در تضاد باشد. نیازهای آبیاری ممکن است سطح آب را تا حدی کاهش دهد که شنا غیرممکن باشد، در زمانی که بیشتر مورد نیاز است. اگر این اتفاق افتاد، باید تصمیم بگیرید که کدام هدف مهم‌تر  است. گاهی اوقات برنامه ریزی و مدیریت می‌تواند این تعارضات را از بین ببرد یا حداقل کاهش دهد. این یکی از دلایل فهرست بندی و اولویت بندی اهداف خاص است.

رایج‌ترین کاربردهای اولیه استخرهای پیش ساخته
مورد استفاده از استخر پیش ساختهدرصد نظر کاربران
آبیاری کشاورزی50%
پرورش ماهی30%
ماهیگیری3%
زیستگاه حیات وحش2%
شنا7%
آب آشامیدنی حیوانات 6%
حفاظت در برابر آتش6%

 

قیمت استخر پیش ساخته پرورش ماهی

هنگام تصمیم گیری برای مکان یابی یک استخر جدید در ملک خود، باید چندین عامل مهم را در نظر بگیرید. اینها شامل توپوگرافی، کاربری زمین، بافت خاک و تامین آب است. در برخی موارد، این عوامل ممکن است محل استخر را به یک جا محدود کند. در جایی که این عوامل در چندین مکان به یک اندازه رضایت بخش هستند، ظاهر و راحتی در انتخاب مکان نقش دارند.

به عنوان مثال، استخری که در نزدیکی خانه قرار دارد، جایی که می‌توان آن را به طور مکرر و راحت مشاهده کرد، برای تفریحات خانوادگی ایمن‌تر و مطلوب‌تر است. می‌توان از آن به عنوان منبع آب برای حفاظت در برابر آتش و یا برای آبیاری یک باغ کوچک استفاده کرد. اگر قرار است از استخر پیش ساخته پرورش ماهی برای حفاظت در برابر آتش استفاده شود، دسترسی جاده به استخر مهم است، بنابراین ماشین‌های آتش نشانی می‌توانند تا فاصله 5 متری آب رانندگی کنند.

اندازه استخر با توجه به مشخصات ساخت و هزینه‌ای که می‌خواهید برای ساخت و ساز و نگهداری خرج کنید تعیین می‌شود. به خاطر داشته باشید که مدیریت استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌های کوچک آسان نیست. به طور معمول، استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌هایی با مساحت کمتر از 1/4 هکتار برای مدیریت موثر ماهی‌های گرمابی بسیار کوچک هستند. استخرهایی به وسعت 1/10 هکتار ممکن است برای ماهی قزل آلا مناسب باشند، اما اگر کیفیت آب مناسبی داشته باشند.

قیمت استخر پیش ساخته پرورش ماهی

طریقه ساخت استخر پیش ساخته پرورش ماهی

حوضه آبریز برکه

منطقه‌ای از زمین در اطراف حوض که آب را به آن می‌رساند به حوضه آبریز برکه معروف است. درک حوضه مهم است، زیرا هر چیزی که در این منطقه رخ می‌دهد می‌تواند بر استخر پیش ساخته پرورش ماهی تاثیر بگذارد. قرار دادن استخر پیش ساخته پرورش ماهی در یک منطقه دست نخورده یا به حداقل رساندن مزاحمت و تغییرات کاربری زمین در حوضه آبخیز حوضه از اجزای مهم مدیریت حوض است.

توپوگرافی ایده آل برای حوضه آبخیز، یک فرورفتگی طبیعی یا یک زهکشی وسیع با گردنی باریک در انتهای پایینی آن است که در آن تنها به یک سد کوتاه نیاز است. مقرون به صرفه‌ترین سایتی است که به کوچکترین سد و کمترین میزان کار برای اندازه استخر پیش ساخته پرورش ماهی ایجاد شده نیاز داشته باشد. استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌های کوچکی که روان آب را از مناطق زهکشی بزرگ جمع‌آوری می‌کنند، به سیستم‌های گران‌قیمت سرریز برای مدیریت ایمن آب نیاز دارند.

هنگام انتخاب محل استخر، بافت خاک باید در نظر گرفته شود. کف حوض، سواحل و خاکی که در سد قرار داده شده است باید حاوی مقدار کافی خاک رس یا سیلت باشد تا از نشت آب جلوگیری کند و آب را در مخزن نگه دارد. به طور معمول، مناطقی که شامل سنگ بستر در معرض یا بسترهای شنی یا شن هستند رضایت بخش نیستند. هرکسی که قصد ساخت یک استخر پیش ساخته پرورش ماهی را دارد باید خاک و شرایط زمین شناسی منطقه را توسط یک مشاور حرفه‌ای آگاه و با صلاحیت در انجام تحقیقات سایت بررسی کند.

نمونه استخر پیش ساخته پرورش ماهی آماده شده در فروشگاه گونی الوند

تامین آب استخر پیش ساخته برای پرورش ماهی

چشمه ها، رودخانه‌ها و نهرهای کوچک به طور معمول بهترین منابع آب برای استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌ها هستند. آنها معمولاً آب خنک و نسبتاً تمیزی را فراهم می‌کنند که برای اکثر مصارف استخر پیش ساخته پرورش ماهی مناسب است. اگر منبع آب آشکاری در دسترس نباشد، رواناب سطحی مستقیم از زمین‌های اطراف می‌تواند منبع اصلی آب برای حفظ سطح حوض باشد. منطقه زهکشی باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا اطمینان حاصل شود که رواناب سطحی و نشت زیرسطحی حتی در خشک‌ترین سالها نیز کافی است. به طور معمول، یک منطقه زهکشی 10 تا 20 هکتاری آب کافی برای یک استخر پیش ساخته پرورش ماهی یک هکتاری تولید می‌کند.

استفاده از زمین در اطراف منبع آب در تعیین کیفیت آب حوض بسیار مهم است. تمام منابع آبی که به استخر پیش ساخته پرورش ماهی کمک می‌کنند باید عاری از رسوب، آفت کش‌ها و سایر آلودگی باشند. به طور کلی ایده خوبی است که یک نوار حائل از پوشش گیاهی در اطراف حوض ایجاد کنید تا رسوبات را به دام انداخته و از آب دور نگه دارید. استخرها نیز معمولاً از مقادیر بیش از حد نیتروژن و سایر مواد مغذی رنج می‌برند. این مواد مغذی اغلب از فضولات حیوانی یا انسانی یا کودهای حاصل از انبارهای نزدیک، مزارع کشاورزی و سیستم‌های سپتیک منشأ می‌گیرند. زهکشی از این مناطق باید از استخر پیش ساخته پرورش ماهی دور شود، زیرا نیتروژن زیاد و سایر مواد مغذی باعث رشد بیش از حد علف‌های هرز و جلبک می‌شود.

تامین آب استخر پیش ساخته برای پرورش ماهی

استخر پیش ساخته پرورش ماهی پلیمری

بسته به وسعت منطقه زهکشی، ارتفاع سد و ظرفیت آبگیری ممکن است مجوز برای ساخت استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌ها یا سدها مورد نیاز باشد. برای ساخت هر سدی که رواناب از یک منطقه زهکشی بیش از 100 هکتار را مسدود می‌کند یا حداکثر ظرفیت ذخیره سازی 50 هکتار فوت (حدود 16.3 میلیون گالن) آب را فراهم می‌کند، مقدار زیادی خرید رول ژئوممبران یا خرید گونی برزنتی پلیمری برای کف لازم است.

استخر پیش ساخته پرورش ماهی پلیمری

 

نگرانی‌های ایمنی و مسئولیت پرورش ماهی با استخر پیش ساخته

ایمنی و مسئولیت نگرانی های منطقی همه مالکان است و حوضچه ها دلیل دیگری برای نگرانی ایجاد می کنند. حوضچه ها ممکن است تهدیدی برای پایین دست باشند و در نتیجه مجوزهای فوق الذکر برای اطمینان از ساخت و ساز مناسب مورد نیاز است.

استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌ها نیز مانند هر آب، مردم را به خود جذب می‌کنند. وقتی این دو با هم می‌آیند، گاهی اوقات ممکن است تصادفاتی رخ دهد. هنگام برنامه ریزی استخر پیش ساخته پرورش ماهی خود، ویژگی‌های ایمنی را در نظر بگیرید. درختان، کنده‌ها و برس‌هایی را که ممکن است برای شناگران خطرآفرین باشند را بردارید. حوض و سواحل را عاری از زباله، سیم، قوطی، بطری و سایر زباله‌ها نگه دارید. بعد از اینکه حوض ساخته شد و با آب پر شد، منطقه شنا را علامت گذاری کنید و قوانین ایمنی را برای تمام مصارف مجاز آب درج کنید. علائم هشدار دهنده را در تمام نقاط خطر شناخته شده قرار دهید. اگر قایق سواری و شنا مجاز است، ساخت اسکله را در نظر بگیرید. وسایل نجات غریق مانند شناورهای حلقه، طناب یا تیرهای بلند را در نزدیکی مناطق شنا قرار دهید.

اگرچه بسیاری از مالکان استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌ها با کمال میل اجازه استفاده از مناطق آبی و زمینی خود را برای مقاصد تفریحی مختلف می‌دهند، مسئولیت در قبال حوادث یک نگرانی قابل توجیه است. برای پرداختن به این موضوع، ایران قانونی را وضع کرد که هدف آن “تشویق مالکان زمین برای در دسترس قرار دادن مناطق آبی و زمینی برای اهداف تفریحی با محدود کردن مسئولیت در ارتباط با آن و لغو برخی اعمال است.” این قانون به طور کلی مسئولیت مالک زمین را محدود می‌کند، به جز برای “عدم حفاظت یا هشدار در برابر شرایط، استفاده، ساختار یا فعالیت خطرناک.” همچنین زمانی که هزینه‌ها برای استفاده‌های تفریحی مانند ماهیگیری، تیراندازی منظم، اجاره محل کمپینگ و سایر فعالیت‌های غیرمجاز ارزیابی می‌شوند، مسئولیت محدود نمی‌شود.

علاوه بر حمایت ارائه شده توسط این قانون، اکثر مالکان دارای بیمه مسئولیت جامع در اموال خود هستند. برخی از صاحبان استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌ها نیز با گذاشتن علائمی مبنی بر ممنوعیت تجاوز، دسترسی به حوض خود را محدود می‌کنند. شما باید با یک وکیل و یک نماینده بیمه برای تفسیر قانونی مناسب و حفاظت از شرایط خاص مربوط به استخر پیش ساخته پرورش ماهی خود مشورت کنید.

به دلیل نگرانی‌های ایمنی و مسئولیت، برخی از صاحبان استخر تصمیم می‌گیرند با گذاشتن علائمی مبنی بر ممنوعیت تجاوز، دسترسی به استخر پیش ساخته پرورش ماهی خود را محدود کنند.

طرح استخر پیش ساخت پرورش ماهی پلاستیک

استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌هایی که طبق استانداردهای توصیه شده طراحی و ساخته می‌شوند نسبتاً ایمن، مدیریت آسان و مقرون به صرفه هستند. استخر پیش ساخته پرورش ماهی‌هایی که به طور تصادفی ساخته شده اند رضایت بخش نیستند و نگهداری آنها دشوار است. قبل از شروع ساخت و ساز، به دست آوردن اطلاعات و مشاوره تخصصی پرداخت می‌شود. این بخش به طور مختصر به اجزای اساسی یک استخر پیش ساخته پرورش ماهی با طراحی خوب می‌پردازد.

استخر پیش ساخته پرورش ماهی

 

عرض بالا و دامنه‌های جانبی سد

عرض بالای سد به ارتفاع سازه بستگی دارد. در بیشتر موارد، سد باید به اندازه کافی عریض باشد تا امکان استفاده محدود به عنوان جاده برای وسایل نقلیه را فراهم کند. اگر ارتفاع سد کمتر از 3.04 متر باشد، حداقل عرض بالا باید 1.82 متر باشد. حداقل عرض بالا برای سدی با ارتفاع بیش از 7.62 متر به 4.26 متر افزایش می‌یابد.

تمام سدهای خاکی باید با شیب‌های جانبی به اندازه کافی پایدار ساخته شوند تا از فرسایش جلوگیری کرده و خاک را در جای خود پر نگه دارند. در بیشتر موارد، شیب 0.91 متری افقی تا 0.34 متری عمودی (3:1) در هر دو سطح بالادست و پایین دست سد رضایت بخش خواهد بود. تحت هیچ شرایطی، سطح سد یا هر شیب حفاری شده نباید تندتر از 2:1 باشد. شیب مناسب به ویژه در لبه‌های کم عمق حوض اهمیت دارد. آب باید حداقل 0.91 متر عمق در نقطه 1.82 متر از خط ساحلی داشته باشد تا از رشد جلبک‌ها و علف‌های هرز آبزی جلوگیری کند. تجربه نشان می‌دهد که در زمان ساخت و ساز بهتر است شیب مناسبی در کناره‌ها داشته باشید.

 

سرریز اضطراری

یک سرریز اضطراری در زمان ایجاد یک استخر پلاستیکی کشاورزی با ورق ژئوممبران برای ایمنی در زمان اضافه شدن آب سیل ضروری است. مطمئن باشید که حوض شما یکی دارد. سرریز باید در کناره استخر در یک انتهای سد ساخته شود. این باید کانالی با کف مسطح به اندازه کافی بزرگ داشته باشد تا بتواند سرریز ناشی از یک طوفان باران 10 تا 50 ساله را، بسته به اندازه و حوزه آبخیز، کنترل کند.

سرریز، از جمله شیب‌های جانبی و کف کانال، باید با مخلوطی از بذر چمن کاشته شود که چمنی ضخیم و سخت تولید کند. چمن خوب مانع از شستن شیارهای عمیق سیلاب در کانال می‌شود. حوض را تا زمانی که چمن به خوبی مستقر نشده و سرریز آماده استفاده شود، نباید با آب پر شود.

منطقه آزاد

تاج یا بالای تمام سدهای خاکی باید بالاتر از سطح آب معمولی باشد تا امواج و آب زیاد از بالا شکسته نشود و کانال‌ها از طریق سازه قطع نشود. پس از ته نشین شدن، بالای سد برای یک استخر پیش ساخته پرورش ماهی یک هکتاری یا کوچکتر باید حداقل نیم متر بالاتر از سطح آب بالا یا ارتفاع آب طراحی شده برای عبور از سرریز اضطراری باشد (با توجه به تصویر بالا). فاصله بین سطح آب و بالای سد را منطفه آزاد می‌گویند. فاصله منطقه آزاد توسط سرریز اضطراری و لوله خروجی حفظ می‌شود.

لوله خروجی

یک لوله ورودی قطره باید از طریق سد نصب شود تا خروجی برای جریان عادی آب فراهم شود.

لوله‌ای که عمق آب در استخر پیش ساخته پرورش ماهی را کنترل می‌کند، باید در سطحی حدود 30 سانتی متر زیر کف سرریز اضطراری قرار گیرد. لوله باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که ظرف 24 ساعت پس از پایان جریان از سرریز اضطراری، استخر پیش ساخته پرورش ماهی کامل را تا سطح آب معمولی تخلیه کند. اندازه این لوله‌ها با منطقه زهکشی و ویژگی‌های ذخیره حوض متفاوت است و باید توسط یک متخصص مهندسی تعیین شود.

ناودان

ترکیب لوله خروجی و لوله تخلیه برای مدیریت استخر بسیار مطلوب است. می‌توان از آن برای تخلیه استخر پیش ساخته پرورش ماهی برای شیوه‌های مختلف مدیریت ماهی، تعمیر استخر یا شرایط اضطراری استفاده کرد.

لوله تخلیه را می‌توان با یک دریچه بسته وصل کرد. دریچه خروجی باید در انتهای ورودی لوله آب بندی شود. اگر از ناودان استفاده شود، هر زمان که لازم باشد می‌توان استخر را تخلیه کرد، اما توقف جریان بدون تخلیه کامل استخر دشوار خواهد بود.

طوقه‌های ضد نشتی یا دیافراگم‌های ناودان باید در اطراف لوله تخلیه قرار داده شود تا از نفوذ آب در امتداد بیرون لوله و فرسایش کانال از طریق سد جلوگیری شود. هنگامی که از لوله فولادی استفاده می‌شود، یقه‌ها باید صفحات فلزی باشند که به لوله جوش داده شده اند. ناودان‌های پیش ساخته با طوقه‌های ضد نشتی و دریچه‌های تخلیه ممکن است در جاهایی که کولورت‌ها و لوله‌های موجدار بزرگ فروخته می‌شوند در دسترس باشند. دیافراگم ناودان شامل ماسه و شن است که بخشهای پایین دست لوله خروجی را احاطه کرده است.

لوله خروجی پی وی سی

پی وی سی یک سیستم لوله کم هزینه است که در امتداد کناره استخر پیش ساخته پرورش ماهی در مکانی قابل دسترسی توسط ماشین‌های آتش نشانی نصب می‌شود تا دسترسی آسان به آب استخر پیش ساخته پرورش ماهی را در مواقع اضطراری فراهم کند. این لوله از لوله PVC  6.4 سانتی متری یا بزرگتر ساخته شده است که از حداقل 60 سانت زیر سطح آب از طریق خاکریز حوض و بالای زمین در کنار حوض امتداد دارد.

 

 

2 پاسخ
  • admin-karavar
   admin-karavar می گوید

   درود و روز بخیر
   چه سوال خوبی!
   حتما بخشی به مقاله برای پرداختن به این موضوع اضافه خواهد شد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.