معابب استخر پیش ساخته

تنوع استخرهای آماده و استفاده آن ها برای مصارف خانگی و پرورش ماهی و ذخیره آب کشاورزی باعث شده است بیشتر افراد به فکر تهیه آن ها به جای استخرهای بتنی باشند. اما برای این منظور باید معایب استخر پیش ساخته ژئوممبران، فلزی، فایبرگلاس را نیز در نظر بگیریم. به همین دلیل کلینیک الوند مقاله ای تهیه کرده است که تمامی نقاط ضعف هر کدام از انواع آن ها را توضیح داده است.

استخر پیش ساخته چیست؟

امروزه استخرها علاوه بر کاربرد تفریحی آن ها، مصارف دیگری نیز در کسب و کارهای مختلف پیدا کرده اند. در این میان هزینه های زیادی که ساخت استخرهای بتنی و سیمانی در بر دارد، در کنار صرف زمان زیادی که هنگام احداث و نصب به خود اختصاص می دهد، باعث شده است انواع استخرهای آماده با مواد مختلف وارد بازار شوند و به سرعت جای استخرهای بتنی و سیمانی و آجری را بگیرند. این استخرهای آماده با وجود معایبی که دارند برای کاربردهای مختلفی ساخته می شوند که در ادامه به ذکر سه مورد از مشخص ترین آن ها می پردازیم:

 • استخرهای پرورش ماهی
 • استخرهای ذخیره آب کشاورزی
 • استخرهای پیش ساخته خانگی و تفریحی

استخر پیش ساخته چیست

 معایب استخرهای پیش ساخته

استخرهای آماده هر کدام با مواد مختلفی ساخته می شوند و بنابر مواد تشکیل دهنده آن ها کاربردهای متعددی نیز دارند. به طور معمول از توری های سایبان نیز برای روکش محافظ آن ها استفاده می شود. انتخاب از بین هر کدام از استخرهای فلزی، فایبرگلاس، اینتکس و سایر این کالاها بسیار سخت است. چرا که در حال حاضر تنوع آن ها بسیار زیاد شده است. از آنجا که برای انتخاب هر کدام از آن ها باید علاوه بر نقاط مثبت، نقاط منفیشان را نیز دانست، و همچینن به دلیل اینکه بسیاری از مطالب در سایت های مختلف مربوط به مزایای این محصولات است، ما در اینجا برای راهنمایی بیشتر شما به بر شمردن معایب انواع استخرهای پیش ساخته می پردازیم:

معایب استخر ژئوممبران

بگذارید ابتدا توضیح مختصری در مورد ژئو ممبران بدهیم. ژئوممبران در واقع یک ورق ساخته شده از جنس پلیمر و پی وی سی است که به عنوان روکش روی استخرهای خاکی، بتنی یا فلزی کشیده می شود. همچنین در استخرهای اینتکس جای پارچه های برزنتی را می گیرند. در ادامه شما را با معایب استخرهای پیش ساخته پرورش ماهی ژئوممبران آشنا می کنیم:

 • خشک بودن جنس این ورقه ها باعث عدم انعطاف پذیری لازم و ایجاد مشکلاتی در پهن کردن آن در گوشه های استخر می شود.
 • قیمت این ورقه ها نسبت به برزنت های ضد آب و برزنت های کانتینری استفاده شده در استخرهای اینتکس بیشتر است.
 • مرگ و میر ماهی ها در استخرهای عایق بندی شده با این ورقه ها، از جمله معایب استخرهای پیش ساخته پرورش ماهی هستند.
 • از دیگر مشکلات استخرهای ساخته شده با این ورقه ها ایجاد جلبک کف این استخرها است.
 • قابل اشتعال بودن ورقه های عایق ژئوممبران یکی دیگر از نقاط ضعف آن ها محسوب می شود.

معایب استخرهای پیش ساخته

معایب استخر فایبرگلاس

این استخرها که به استخرهای پلاستیکی پرورش ماهی نیز معروف هستند، با فایبرگلاس ساخته شده اند که در اندازه های مختلفی ساخته شده و روی آن ها نیز روکش های ژله ای کشیده می شود. اگرچه از آن ها به عنوان بهترین استخر پیش ساخته پرورش ماهی و ذخیره آب کشاورزی استفاده می شود اما بیشتر این استخرها به عنوان استخرهای تفریحی خانگی کاربرد دارند. در هر صورت این استخرهای پیش ساخته مدرن نیز معایب خاص خود را دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • این استخرها طرح های پیش ساخته ای دارند که باید تنها از بین آن ها نمونه مورد نظر را انتخاب کرد. بنابراین طرح، عرض، طول و عمق آن ها در بیشتر اوقات قابل تغییر و اضافه شدن نیستند.
 • این استخرها اگر داخل خاک کار گذاشته نشوند به مرور زمان و در برخورد با آفتاب پوسیده شده و از بین می روند.
 • اگر پوشش ژله ای این استخرها از بین برود امکان بازسازی کامل آن ها وجود ندارد.
 • این استخرها به اندازه استخرهای بتنی استحکام و مقاومت مورد نیاز در برابر اجسام بسیار سنگین را ندارند. چنانکه شکسته شوند نیز دیگر قابل تعمیر نیستند.
 • یکی دیگر از معایب این استخرهای خانگی این است که رنگ های محدودی برای انتخاب دارند.

 

معایب استخر پیش ساخته فایبرگلاس

معایب استخر پیش ساخته اینتکس

استخرهای پیش ساخته اینتکس از پایه های فلزی یا وینیل ساخته شدند که روی آن ها به طور کامل از پارچه های برزنت ضد آب یا سایر جنس های برزنت پوشیده شده است. به همین دلیل به آن ها استخرهای وینیل نیز می گویند. ارزان بودن و راحتی راه اندازی و نصب آن ها از دلایل پر طرفدار بودن و کاربردشان در صنعت کشاورزی و پرورش ماهی است. اما این استخرها علی رقم مزایایی که دارند، نقاط ضعفی نیز دارند. در زیر معایب این استخرهای پیش ساخته را بیان می کنیم:

 • درست است که پایه های نگهدارنده این استخرها از آلومینیوم یا استیل ساخته شده است، اما هنگام افتادن اجسام سنگین روی آن ها می شکنند.
 • عایق های پلیمری استخر یا برزنت هایی که به عنوان پوشش از آن ها استفاده می کنند، مقاومت لازم در برابر اشیاء تیز و برنده و داغ را نداشته و در صورت پاره شدن باید به کلی عوض شوند.
 • پیدا کردن جای مناسب برای این استخرها نسبت به سایر استخرهای پیش ساخته سخت تر است، چرا که باید کاملا هموار باشد تا استخر ظاهری کج نداشته باشد و آب یک طرف آن جمع نشود.

معایب استخر پیش ساخته اینتکس

معایب استخر پیش ساخته فلزی

یکی دیگر از استخرهای پیش ساخته، استخرهای فلزی، گالوانیزه یا زینکالیوم هستند. این استخرهای ساخته شده با این ورقه ها، به عنوان استخرهای ذخیره آب کشاورزی و استخرهای پرورش ماهی استفاده می شوند و کاربرد کمی برای استخرهای پیش ساخته خانگی دارند. در ادامه معایب استخرهای پیش ساخته فلزی را نیز بیان می کنیم.

 • بزرگ ترین عیب این استخرها جذب بالای حرارت است. این مساله در روزهای گرم تابستان بدترین اثر را در درجه حرارت آب و سلامت ماهی ها می گذارد.
 • امکان هدر رفتن آب از بین درزهای آن وجود دارد برای همین باید حتما آن ها را با عایق های پلیمری استخر یا برزنت ها عایق بندی کرد.
 • هنگام برخورد اجسام خیلی سنگین به آن ها امکان تغییر شکلشان وجود دارد.

معایب استخر پیش ساخته فلزی

معایب استخر پیش ساخته بادی

یکی دیگر از استخرهای آماده، استخرهای بادی هستند که تنها جنبه تفریحی در خانه ها و باغ های شخصی یا پارک های آبی کودکان دارند. این استخرها از مواد پلیمری ساخته می شوند که مانند توپ های بادی داخل آن ها با باد پر شده و حجم پیدا می کنند. در ادامه معایب این استخرهای پیش ساخته بادی را می خوانید:

 • این استخرها به راحتی با برخورد اشیاء تیز پاره و سوراخ شده و باد آن ها خالی می شود.
 • تعمیر آن ها در بسیاری از مواقع امکان پذیر نیست و با خراب شدن آن ها کلا باید آن ها را دور بیندازید.
 • ابعاد آن ها معمولا محدود است و قابل خرید در اندازه های بزرگ نیست.

مشاوره در زمینه خرید استخرهای پیش ساخته

در این نوشته سعی کردیم نقاط ضعف هر کدام از استخرهای پیش ساخته را بیان کنیم. اما چنانچه هنگام خرید استخرهای آماده و آگاهی از معایب هر کدام از استخرهای پیش ساخته نیاز به مشورت با متخصصان در این زمینه داشتید، می توانید با شماره تلفن 09138345996 تماس گرفته و با مشاوران الوند در این زمینه صحبت کنید. همچنین با مراجعه به فروشگاه الوند می توانید نسبت به خرید انواع برزنت برای عایق بندی استخرها و یا عایق های پلیمری استخرهای آماده و توری های سایبان اقدام کنید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.