پارچه گونی ضد آفتاب

پارچه های مقاومی مانند پارچه گونی ضد آفتاب و ضد آب، با گذشت زمان کاربردهای بسیار زیادی پیدا کرده اند. گونی پلاستیکی ضد آفتاب با پیشرفت علم و آغشته کردن بافت گونی به مواد ضد یو وی (UV) به وجود آمد. تولید این پارچه ها باعث تحول بزرگی در صنعت شهرسازی و ساختمان سازی شد. لازم به ذکر است کیفیت و میزان مواد به کار برده شده در پارچه این گونی ها نیز متفاوت است و همین امر باعث تغییر قیمت آن ها می شود. در مقاله زیر از الوند به معرفی پارچه گونی ضد آفتاب، شرح ویژگی ها و کاربردهای آن می پردازیم.

گونی ضد آفتاب چیست؟

همان طور که گفته شد پارچه های گونی از مواد مختلفی ساخته می شوند. پارچه گونی مقاوم در برابر آفتاب یکی از انواع این محصولات است. در الیاف این پارچه ها از الیاف پلی پروپیلن استفاده می شود. پلی پروپیلن یک ماده پلیمری محسوب می شود که باعث تغییر پارچه های گونی شده و کارایی آن ها را تغییر می دهد. چنانچه در تولید الیاف پلی پروپیلن از مواد یو وی (UV) نیز استفاده شود، این الیاف را تبدیل به الیاف ضد آفتاب می کند.

گونی ضد آفتاب چیست

مهم ترین ویژگی پارچه هایی که با این الیاف تولید می شوند، ضد آفتاب بودن آن هاست. مواد یو وی (UV) به کار رفته در این الیاف مانع عبور اشعه فرابنفش می شوند. همین امر باعث می شود بافت آن ها آسیب کمتری ببیند و عمر بیشتری نیز داشته باشند. تجزیه این پارچه ها سال های زیادی طول می کشد و با رهاسازی در طبیعت باعث آسیب به آن می شود. اما این پارچه ها قابل بازیافت هستند و می شود بارها از آن ها استفاده کرد.

گونی ضد آفتاب و ضد آب

در شرایط مختلف که برای جابجایی مواد از گونی پلاستیکی استفاده می شود، علاوه بر ضد آفتاب بودن، ضد آب بودن گونی نیز اهمیت دارد. اما یکی از مواردی که باید در مورد پارچه های گونی مقاوم در برابر آفتاب در نظر داشته باشیم این است که این پارچه ها الزاما ضد آب نیستند. چنانچه الیاف پلی پروپیلن به کار برده شده در این پارچه ها لمینت نشده باشند، خاصیت ضد آب بودن نیز ندارند. در چنین شرایطی بهترین گونی ضدآفتاب برای ما، گونی دوخته شده ازپارچه ضد آفتاب لمینت شده است.

گاربرد گونی های ضد آفتاب

کاربردهای پارچه گونی ضد آفتاب

این پارچه ها کاربردهای مختلفی دارند، در زیر به اختصار به شرح چند مورد از این کاربردها می پردازیم:

گونی ضد آب و آفتاب به عنوان گونی ساختمانی

در هنگام ساختمان سازی به انواع مختلفی از پارچه های گونی نیاز داریم که در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پارچه هایی که کاربردهای زیادی به عنوان گونی ساختمانی دارند، پارچه های گونی ضد آفتاب است. این امر شاید به دلیل این است که گونی های استفاده شده در ساختمان مدت زیادی در معرض آفتاب قرار می گیرند. همین مساله باعث پوسیدگی سریع تر آن ها می شود. مواجهه با این مشکل باعث می شود کارفرما به دنبال پارچه هایی باشد که در برابر آفتاب مقاومت بیشتری داشته باشد. چنانچه نفوذ آب نیز مساله مهمی باشد بهتر است از گونی های پلاستیکی ضد آفتاب لمینت شده استفاده کنند.

گونی ضد آفتاب لمینت شده

پارچه گونی ضد آفتاب و آب به عنوان سایه بان

گاهی در ساختمان ها و اماکنی که مسقف نیستند به پارچه هایی نیاز داریم که علاوه بر عبور نور آفتاب و تاریک نکردن مکان، مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی در اثر آفتاب داشته باشند. در چنین شرایطی که ازاین پارچه ها به عنوان یک سقف یا دیوار کاذب استفاده می شود. نسبت به آب و هوای محل، می توانیم از گونی های یو وی (UV) ضد آب نیز استفاده کنیم. بهترین محصول برای این مورد، گونی های لمینت شده هستند.

گونی ضد آفتاب برای سایه بان

گونی ضد آفتاب برای نمای ساختمان

یکی دیگر از کاربردهای این محصولات، استفاده از آن به عنوان گونی نمای ساختمان است. گرچه بهتر است در این موارد از گونی های ضد آفتاب ضد آب استفاده کرد، اما استفاده گونی های ضد آب نشده نیز مرسوم است. از این پارچه های گونی یو وی (UV) بیشتر برای بازسازی ساختمان های کوچک و برای جلوگیری از ریزش سنگ ریزه ها به پیاده رو ها و خیابان ها استفاده می شود.

گونی ضد آفتاب برای نما

انواع پارچه های گونی ضد آفتاب

همان طور که توضیح داده شد در بسیاری از موارد نیاز است که یک گونی ضد آفتاب علاوه بر خاصیت یو وی (UV)، لمینت شده نیز باشد. بنابراین این پارچه های گونی را می توان به دو بخش لمینت شده یا ساده تقسیم کرد. معمولا در بازار این دو نوع پارچه در رنگ های متفاوتی عرضه می شود. بنابراین یکی از روش های ساده برای تشخیص جنس آن ها، رنگشان است. در زیر به توضیح مشخصات هر کدام از این پارچه ها به تفکیک رنگ آن ها می پردازیم:

پارچه های گونی سفیدطوسی         

در این نوع پارچه ها تنها از مواد ضد یو وی (UV)  استفاده شده است. بنابراین این نوع پارچه ها تنها ضد آفتاب محسوب می شوند. و به دلیل اینکه لمینت شده نیستند، ضد آب محسوب نمی شوند.

گونی ضد آفتاب سفید طوسی

پارچه های گونی سفید ساده 

 این پارچه های گونی نیز به دلیل عدم تجهیزشان به لمینت، ضد آب محسوب نمی شوند. یو وی (UV) پارچه های سفید از پارچه های ضد آفتاب سفید-طوسی کمتر است. بنابراین مقاومت کمتری در برابر آفتاب دارند.

گونی ضد آفتاب سفید

پارچه های گونی نمای سفید

جنس این گونی ها، از جنس گونی نمای ساختمانی، با رنگ آبی است. این گونی ها نه تنها ضد آب نیستند، بلکه خاصیت ضد آفتاب بودن نیز ندارند. باید دقت کرد که هنگام خرید با گونی های سفید ساده اشتباه گرفته نشود.

قیمت گونی های ضد آفتاب

قیمت پارچه های گونی ضد آفتاب بر اساس وارداتی بودن و میزان یو وی (UV) به کار رفته در آن ها متفاوت است. واضح است که قیمت گونی  وارداتی بالاتر از گونی ایرانی است. از لحاظ کیفیت، گونی های ایرانی با همتایان خارجی خود برابری می کنند. حتی گاهی به خارج کشور نیز صادر می شوند.

گونی های وارداتی که بیشتر در رنگ های آبی، نقره ای، نارنجی و مشکی به فروش می رسند. آن ها از کشورهایی مثل کره وارد می شوند و در ایران نمایندگی دارند. بنابراین بهترین گونی های مورد استفاده در داخل کشور از لحاظ قیمت، گونی های ایرانی هستند. محصولات ایرانی از لحاظ کیفیت نیز تفاوت چندانی با گزینه های خارجی ندارند. برای اطلاع از قیمت انواع گونی ضد آفتاب در صورت تمایل می توانید با شماره 09138345996، فروشگاه گونی الوند تماس بگیرید.

گونی ضد آفتاب وارداتی

خرید گونی های ضد آفتاب مناسب

بهترین گزینه برای خرید مناسب در این زمینه، فروشگاه های معتبر است. مزیت خرید از این فروشگاه ها این است که در معرفی انواع این گونی ها دقت لازم را دارند. بنابراین شما را به سمت خرید مناسب تری هدایت کرده و نمونه های متعددی را در ابعاد مختلف، برای انتخاب در اختیار شما قرار می دهند. با مراجعه به فروشگاه آنلاین گونی الوند می توانید علاوه بر کسب اطلاعات در این زمینه، با سایر محصولات این فروشگاه مثل پارچه نانو آبگریز آشنا شوید.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *