گونی های پلاستیکی

گونی های پلاستیکی، در میان انواع گونی ها، رایج ترین نوع گونی برای بسته بندی محسوب می شوند. انواع مختلفی از گونی های پلاستیکی در بازار موجود است. از جمله ضد آفتاب، رولی و زیپ دار. این گونی ها بر اساس نیاز مشتریان، در ابعاد مختلف به فروش می رسد. هر کدام از انواع این گونی های پلاستیکی خصوصیات و کاربرد خاص خود را دارند. برای خرید گونی پلاستیکی مناسب بهتر است با خصوصیات هر کدام آشنا باشیم. تا بتوانیم مناسب ترین آن ها را تهیه کنیم. چنانچه قصد خرید گونی پلاستیکی دارید، در این مقاله از گونی الوند با ما همراه باشید.

گونی پلاستیکی چیست؟

تاریخچه ساخت گونی به زمانی بر می گردد که بشر برای جابجایی مواد، نیاز به وسیله ای داشت. چراکه باید حجم زیادی از مواد را در بر می گرفت. شاید از همان جا بود که کیسه ها ساخته شد. رفته رفته ابعاد کیسه ها به آنچه امروز هست رسید. با پیشرفت علم به مواد اولیه این گونی ها موادی مثل پلاستیک اضافه شد. تا بتوانیم با آن ها مواد بسیار ریز را جابجا کنیم. این تغییرات باعث شد کاربردهای دیگری به کاربردهای انواع گونی های پلاستیکی اضافه شود. در حال حاضر این گونی ها از دو نوع مواد صنعتی ساخته می شوند: پلی پروپیلن و پلی اتیلن.

این دو ماده سبک، شفاف و مقاوم در برابر آب، به الیاف نازکی تبدیل می شوند. الیاف به صورت پارچه های صنعتی در می آیند تا بتوان از آن ها ابعاد مختلف گونی های پلاستیکی را تهیه کرد. گونی های پلاستیکی که با پلی پروپیلن ساخته شده باشند محکمتر و منعطف تر هستند و آسان تر تهیه می شوند. همچنین مقاومت بیشتری در برابر هوای سرد و گرم دارند و قیمت آن ها نیز کمتر است.

انواع گونی پلاستیکی

انواع گونی پلاستیکی

گونی های پلاستیکی بر اساس کاربرد و نوع مواد به کار رفته در الیافشان انواع مختلف دارند. که در زیر به شرح مختصری از آن ها می پردازیم:

 ساده

این نوع از گونی های پلاستیکی، در برابر آفتاب مقاوم نیستند. بنابراین چنانچه ساعات زیادی در معرض آفتاب قرار بگیرند پوسیده می شوند. به همین دلیل برای مکان هایی که تابش مستقیم آفتاب دارند مناسب نیستند. همچنین این گونی ها ضد آب هم نبوده و آب و رطوبت به داخل آن ها نفوذ می کند.

 ضد آب

همانطور که گفتیم گونی های پلاستیکی از پلی پروپیلن (PP) یا پلی اتیلن(PE) ساخته می شود. هر کدام از این کیسه ها نیز چنانچه با مواد پلیمری خاص لمینت شده باشند، به گونی های پلاستیکی لمینت شده، که اصطلاحا به آن ها گونی های پلاستیکی ضد آب می گویند، تبدیل می شوند. قیمت انواع گونی های پلاستیکی لمینت شده بیشتر است، اما مقاومتشان بیشتر شده و در برابر رطوبت نیز مقاوم هستند.

گونی پلاستیکی ضد آب

 ضد آفتاب

گاهی الیاف به کار برده شده در گونی های پلاستیکی به مواد ضد یو وی آغشته می شوند. این کار آن ها را به گونی های ضد آفتاب تبدیل می کند. این گونی ها در برابر نور مستقیم آفتاب مقاوم بوده و کمتر دچار پوسیدگی می شوند. بیشترین مصارف این گونی ها به عنوان سایه بان در فضاهای باز می باشد. ماندگاری گونی های ضد آفتاب، در برابر گونی های ضد آب بیشتر است.

 زیپ دار

پارچه این گونی ها به دلیل استحکام بیشترشان، جایگزین مناسبی برای کیسه های پلاستیکی هستند. بنابراین در بسیاری از موارد از آن ها کیسه های زیپ داری ساخته می شود و در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. این امر باعث می شود از کیسه های پلاستیکی کمتری استفاده شده و آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.

کیسه های پلاستیکی

 رولی

در بیشتر موارد پارچه این گونی ها به صورت رولی تولید می شود. این امر باعث سهولت استفاده از آن ها می شود. با خرید گونی های پلاستیکی رولی می توان از آن ها نسبت به نیاز خودمان استفاده کرد. این رول ها در ابعاد مختلف و به صورت متری در بازار موجود می باشد

ویژگی های گونی پلاستیکی

هر کدام از انواع گونی های پلاستیکی موجود در بازار ویژگی هایی دارند که بنا به جایی که به کار برده می شوند، مزایا و معایب محسوب می شوند. در ادامه به توضیح مزایا و معایب گونی های پلاستیکی می پردازیم:

بافت فشرده

بافت این گونی ها نسبت به گونی های نخی و کنفی، فشرده تر و ریزتر است. بنابراین برای جابجایی موادی که از بافت درشت کیسه های کنفی عبور می کنند، مناسبتر است. گونی های پلاستیکی ساده برای جابجایی موادی مثل گچ، آرد، سیمان، و امثال آن مناسب نیست. برای این کار بهتر است از انواع گونی های ضد آب استفاده کرد.

بافت فشرده گونی پلاستیکی

قیمت مناسب

قیمت گونی های پلاستیکی ساده نسبت به گونی های کنفی و پارچه ای کمتر است و برای کسانی که نیاز به استفاده انبوه دارند گزینه مناسبی هستند. ارزان بودن گونی های پلاستیکی باعث می شود بتوان آن ها را جایگزین گونی کنفی و پارچه ای کرد.

قابلیت چاپ تصویر

روی گونی های پلاستیکی ساده (لمینت نشده)به دلیل بافت دار بودنشان، امکان چاپ عکس نیست. بنابراین برای مواردی که نیاز به چاپ لوگو یا آدرس است، گزینه مناسبی محسوب نمی شود. در این موارد باید از گونی های پلاستیکی ضد آب استفاده کرد.

وزن کم

این گونی ها جزء کم وزن ترین گونی های موجود در بازار به حساب می آیند. بنابراین حمل و نقل تعداد زیاد آن ها آسانتر از سایر گونی ها می باشد.

گونی پلاستیکی کم وزن

ضد حریق

این گونی ها چه از پلی اتیلن تشکیل شده باشند و چه از پلی پروپیلن، ضد حریق نیستند. این مواد در برابر مواد اشتعال زا، شعله ور شده و خطرات زیادی به همراه دارند. بنابراین نباید از انواع گونی های پلاستیکی در مکان هایی که در مجاورت مواد اشتعال زا و اسیدها هستند، استفاده کرد.

میزان مقاومت

مقاومت این نوع گونی های پلاستیکی در مقایسه با گونی های پارچه ای و کنفی، در برابر اجسام تیز کم محسوب می شود. از آنجایی که گونی های پلاستیکی ضد آب دو لایه هستند، مقاومتشان در برابر بارهای سنگین نیز بیشتر است. بنابراین برای جابجایی اجسام سنگین بهتر است از گونی های پلاستیکی ضد آب استفاده شود.

قابلیت بازیافت

همه انواع گونی های پلاستیکی قابلیت بازیافت دارند و بارها و بارها می توان از آن ها مجددا استفاده کرد. اما یکی از معایب آن ها این است در صورت رهاسازیشان در طبیعت جذب طبیعت نشده و حتی با گذشت سال ها تجزیه نمی شوند.

قیمت مناسب گونی پلاستیکی

کاربرد انواع گونی پلاستیکی

انواع گونی های پلاستیکی کاربردهای متفاوتی دارند که در زیر به اختصار به آن ها می پردازیم:

 • قیر و گونی: در صنعت شهرسازی از انواع گونی های پلاستیکی رولی، برای قیرگونی جاده ها و خیابان ها استفاده می شود.
 • گونی ساختمانی: از انواع گونی های پلاستیکی به عنوان گونی ساختمانی و کیسه شن استفاده می شود.
 • استفاده در مزارع: از انواع گونی های پلاستیکی برای جابجایی محصولات در زمین های کشاورزی استفاده می کنند.
 • گونی نمای ساختمانی: از گونی های پلاستیکی رولی به عنوان گونی نمای ساختمانی استفاده می کنند.
 • سایه بان: استفاده از گونی های پلاستیکی ضد آب و آفتاب به عنوان سایه بان در مکان هایی که مسقف نیستند مرسوم است.

سایه بان

خرید انواع گونی پلاستیکی

انتخاب گونی مناسب برای برطرف کردن هر کدام از نیازها نیاز به اطلاعات و دانش مشاوران در آن زمینه دارد. فروشگاه الوند بهترین مرکز برای تهیه انواع گونی های پلاستیکی، کنفی و ساختمانی در اصفهان می باشد. در این فروشگاه انواع گونی های پلاستیکی به صورت رولی و در ابعاد مختلف، در اختیار مشتریان قرار می گیرد. قیمت مناسب گونی های عرضه شده در این فروشگاه نیز یکی دیگر از مزیت های خرید از این فروشگاه است. با مراجعه به فروشگاه آنلاین الوند می توانید از سایر محصولات این فروشگاه مانند گونی های جامبو و انواع گونی نمای ساختمانی نیز دیدن کنید.

5 پاسخ
 1. مسعود
  مسعود می گوید

  سلام دوستان من برای تاسیس گلخانم به یه سایت مطمئن نیاز داشتم تا بتونم مطمئن خرید کنم وقتی این همه رضایت مندی کاربرا رو دیدم دیگه خیالم از هر جهت راحت شد

  پاسخ
 2. امیر حسین
  امیر حسین می گوید

  سلام خیلی خوبه که فروش محصولاتتتون به صورت انلاین هم هست. کیفیت محصولاتتونم که عالیه .ممنونم ازتون موفق باشید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.